coggedNodepth3/8"depth (per rib)3/8"Height1.75Length5.8MaterialRubbernumber ribs1outside length78"Pitch Length76.8Product typeFHP Beltsection5Ltop width21/32"top width (per rib)21/32"Width16.5
| cogged | No |
| depth | 3/8" |
| depth (per rib) | 3/8" |
| Height | 1.75 |
| Length | 5.8 |
| Material | Rubber |
| number ribs | 1 |
| outside length | 78" |
| Pitch Length | 76.8 |
| Product type | FHP Belt |
| section | 5L |
| top width | 21/32" |
| top width (per rib) | 21/32" |
| Width | 16.5 |