Angle40Belt Back SideSmoothBelt InsideSmoothCoggedNoColorBlackCord MaterialPolyesterDepth13 mmDepth (per rib)13 mmEffective Length (in)264.25MaterialEPDMNumber ribs1Outside circumference (in)265Outside length6712 mmReinforced MaterialFlex-Bonded PolyesterSectionSPBSeries9421SidedSingle SidedStatic ConductiveYesTemperature Range-70 to 250 deg FThickness (in)0.51Top width17 mmTop Width (in)0.66Top width (per rib)17 mmTypeBanded Heavy Duty
| cogged | No |
| depth | 13 mm |
| depth (per rib) | 13 mm |
| Height | 13.5 |
| Length | 6700 |
| number ribs | 1 |
| section | SPB |
| top width | 17 mm |
| top width (per rib) | 17 mm |
| Width | 16 |