MaterialRubberMinimum Pulley Diameter12-1/2 inNumber of Ribs10Outside Length336 inSection Size8VThickness0.98 inTop Width11.3 inTypeBanded
| Material | Rubber |
| Minimum Pulley Diameter | 12-1/2 in |
| Number of Ribs | 10 |
| Outside Length | 336 in |
| Section Size | 8V |
| Thickness | 0.98 in |
| Top Width | 11.3 in |
| Type | Banded |