Bando 9-5VK1000 101 inch long 6.21 inch wide 0.63 inch high Combo Belt with 9 ribs
- Write a review
$1,280.83
MaterialRubberMinimum Pulley Diameter7.1 inNumber of Ribs9Outside Length100-3/4 inReinforced MaterialAramidSection Size5VTemperature Range-30 to 90 deg CThickness0.63 inTop Width6.21 inTypeBanded
Specifications
| Material | Rubber |
| Minimum Pulley Diameter | 7.1 in |
| Number of Ribs | 9 |
| Outside Length | 100-3/4 in |
| Reinforced Material | Aramid |
| Section Size | 5V |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C |
| Thickness | 0.63 in |
| Top Width | 6.21 in |
| Type | Banded |
9-5VK1000
