MaterialRubberMinimum Pulley Diameter12-1/2 inNumber of Ribs2Outside Length201 inReinforced MaterialAramidSection Size8VTemperature Range-30 to 90 deg CThickness0.98 inTop Width2.26 inTypeBanded
| Material | Rubber |
| Minimum Pulley Diameter | 12-1/2 in |
| Number of Ribs | 2 |
| Outside Length | 201 in |
| Reinforced Material | Aramid |
| Section Size | 8V |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C |
| Thickness | 0.98 in |
| Top Width | 2.26 in |
| Type | Banded |