MaterialRubberMinimum Pulley Diameter2.65 inNumber of Ribs9Outside Length75.63 inSection Size3VThickness0.39 inTop Width3.69 inTypeBanded
| Material | Rubber |
| Minimum Pulley Diameter | 2.65 in |
| Number of Ribs | 9 |
| Outside Length | 75.63 in |
| Section Size | 3V |
| Thickness | 0.39 in |
| Top Width | 3.69 in |
| Type | Banded |