MaterialRubberMinimum Pulley Diameter2.2 inNumber of Ribs9Outside Length106 inSection Size3VXThickness0.64 inTop Width6.21 inTypeBanded Cog
| Material | Rubber |
| Minimum Pulley Diameter | 2.2 in |
| Number of Ribs | 9 |
| Outside Length | 106 in |
| Section Size | 3VX |
| Thickness | 0.64 in |
| Top Width | 6.21 in |
| Type | Banded Cog |