MaterialRubberMinimum Pulley Diameter7.1 inNumber of Ribs3Outside Length224-3/4 inReinforced MaterialAramidSection Size5VTemperature Range-30 to 90 deg CThickness0.63 inTop Width2.07 inTypeBanded
| Material | Rubber |
| Minimum Pulley Diameter | 7.1 in |
| Number of Ribs | 3 |
| Outside Length | 224-3/4 in |
| Reinforced Material | Aramid |
| Section Size | 5V |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C |
| Thickness | 0.63 in |
| Top Width | 2.07 in |
| Type | Banded |