MaterialPolyurethaneMinimum Pulley Diameter63 mmNumber of Ribs7Outside Length2300 mmReinforced MaterialPolyesterSection Size11MSTemperature Range-30 to 60 deg CThickness7 mmTop Width86.4 mm
| Material | Polyurethane |
| Minimum Pulley Diameter | 63 mm |
| Number of Ribs | 7 |
| Outside Length | 2300 mm |
| Reinforced Material | Polyester |
| Section Size | 11MS |
| Temperature Range | -30 to 60 deg C |
| Thickness | 7 mm |
| Top Width | 86.4 mm |