coggedNodepth3/8"depth (per rib)3/8"Height0.375number ribs1outside length68"section5Ltop width21/32"top width (per rib)21/32"Width0.66
| Angle | 40 |
| Bore Type | QD Bushed |
| Bushing Size | E |
| Bushing Type | QD |
| Color | Black |
| Finish/Coating | Grey Painted Protective Coating |
| Height (in) | 0.375 |
| Height (mm) | 9.5 |
| k in | 2.375 in |
| Length (in) | 68 |
| Length Through Bore | 2.75 in |
| Nominal Outside Length (mm) | 1727.2 |
| OD | 12.75 in |
| Section | 5L |
| Series | A-B QD Sheaves |
| Sheave Construction | Spoked |
| Sheave/Pulley Type | A-3 |
| Thickness | .43'' |
| Type | QD Style Heavy Duty V-Belt Sheaves |
| Weight (ibs) | 0.68 |
| Width (in) | 0.66 |
| Width (mm) | 16.8 |