coggedNodepth5/16"depth (per rib)5/16"Height0.8Length5.25MaterialRubbernumber ribs1outside length50"Pitch Length49Product typeFHP Beltsection4Ltop width1/2"top width (per rib)1/2"Width21.8
| cogged | No |
| depth | 5/16" |
| depth (per rib) | 5/16" |
| Height | 0.8 |
| Length | 5.25 |
| Material | Rubber |
| number ribs | 1 |
| outside length | 50" |
| Pitch Length | 49 |
| Product type | FHP Belt |
| section | 4L |
| top width | 1/2" |
| top width (per rib) | 1/2" |
| Width | 21.8 |