Angle40Belt Back SideSmoothBelt InsideSmoothCoggedNoColorBlackCord MaterialPolyesterDepth18 mmDepth (per rib)18 mmEffective Length (in)316.3MaterialEPDMNumber ribs1Outside circumference (in)317Outside length8034 mmReinforced MaterialFlex-Bonded PolyesterSectionSPCSeries9422SidedSingle SidedStatic ConductiveYesTemperature Range-70 to 250 deg FThickness (in)0.71Top width22 mmTop Width (in)0.88Top width (per rib)22 mmTypeBanded Heavy Duty
| Belt outside length | 316.142 in |
| Belt series | SPC |
| Belt style | V-belt |
| Belt width | 0.866 in |
| Height | 0.71 in |
| Number of bands | 1 band |
| Outer material | Rubber |
| Tensile material | Polyester |