Angle40Belt Back SideSmoothBelt InsideSmoothCoggedNoColorBlackCord MaterialPolyesterDepth13 mmDepth (per rib)13 mmEffective Length (in)124.53MaterialEPDMNumber ribs1Outside circumference (in)125Outside length3163 mmReinforced MaterialFlex-Bonded PolyesterSectionSPBSeries9421SidedSingle SidedStatic ConductiveYesTemperature Range-70 to 250 deg FThickness (in)0.51Top width17 mmTop Width (in)0.66Top width (per rib)17 mmTypeBanded Heavy Duty
| Belt outside length | 124.882 in |
| Belt series | SPB |
| Belt style | V-belt |
| Belt width | 0.642 in |
| Height | 0.53 in |
| Number of bands | 1 band |
| Outer material | Rubber and fabric |
| Tensile material | Polyester |