Angle40Belt Back SideSmoothBelt InsideSmoothCoggedNoColorBlackCord MaterialPolyesterDepth17/32 inDepth (per rib)17/32 inEffective Length (in)240MaterialEPDMMax Temp (°F)140Min Temp (°F)-22Minimum Pulley Diameter7.958 inNumber ribs1Outside circumference (in)242outside length242 inReinforced MaterialFlex-Bonded PolyesterSectionCSeries9004SidedSingle SidedStatic ConductiveYesThickness (in)0.55Top width7/8 inTop Width (in)0.88Top width (per rib)7/8 inTypeBanded Heavy Duty
| Bore Diameter | 28 mm |
| Bore Type | Finished Bore with Keyway and Set Screws |
| Color | Black |
| Height (in) | 0.53 |
| Height (mm) | 13.5 |
| Keyway Size | 8 mm x 3.3 mm |
| Keyway Type | Standard |
| Length (in) | 240 |
| Length (mm) | 6146.8 |
| Length Through Bore | 1.071 in |
| Section | C |
| Series | L099 Series |
| Type | Jaw Coupling Hubs |
| Weight (ibs) | 0.714 |
| Width (in) | 0.88 |
| Width (mm) | 22.4 |