coggedNodepth5/16"depth (per rib)5/16"Height0.85Length3.4MaterialRubbernumber ribs1outside length17"Pitch Length16Product typeFHP Beltsection4Ltop width1/2"top width (per rib)1/2"Width6.75
| cogged | No |
| depth | 5/16" |
| depth (per rib) | 5/16" |
| Height | 0.85 |
| Length | 3.4 |
| Material | Rubber |
| number ribs | 1 |
| outside length | 17" |
| Pitch Length | 16 |
| Product type | FHP Belt |
| section | 4L |
| top width | 1/2" |
| top width (per rib) | 1/2" |
| Width | 6.75 |