Angle40Belt Back SideSmoothBelt InsideSmoothCoggedNoColorBlackCord MaterialPolyesterDepth18 mmDepth (per rib)18 mmEffective Length (in)280.87MaterialEPDMNumber ribs1Outside circumference (in)281Outside length7134 mmReinforced MaterialFlex-Bonded PolyesterSectionSPCSeries9422SidedSingle SidedStatic ConductiveYesTemperature Range-70 to 250 deg FThickness (in)0.71Top width22 mmTop Width (in)0.88Top width (per rib)22 mmTypeBanded Heavy Duty
| cogged | No |
| depth | 18 mm |
| depth (per rib) | 18 mm |
| Height | 18 |
| Length | 7100 |
| number ribs | 1 |
| section | SPC |
| top width | 22 mm |
| top width (per rib) | 22 mm |