Angle40Belt Back SideSmoothBelt InsideSmoothColorBlackConstructionBandedCross sectionBEffective length (in)197.9MaterialEPDMOutside circumference (in)198.75Reinforced MaterialPolyesterSectionBSeries9093SidedSingle SidedStatic ConductiveYesStrand16Temperature Range-40 to 160 deg FThickness0.473Top width (in)10TypeHeavy Duty Banded
| cogged | No |
| depth | 7/16" |
| depth (per rib) | 7/16" |
| number ribs | 16 |
| outside length | 198" |
| section | B |
| top width | 21/32" |
| top width (per rib) | 21/32" |