Angle40Belt Back SideSmoothBelt InsideSmoothCoggedNoColorBlackCord MaterialPolyesterDepth18 mmDepth (per rib)18 mmEffective Length (in)178.5MaterialEPDMNumber ribs1Outside circumference (in)179Outside length4534 mmReinforced MaterialFlex-Bonded PolyesterSectionSPCSeries9422SidedSingle SidedStatic ConductiveYesTemperature Range-70 to 250 deg FThickness (in)0.71Top width22 mmTop Width (in)0.88Top width (per rib)22 mmTypeBanded Heavy Duty
| Angle | 40 |
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Inside | Smooth |
| Cogged | No |
| Color | Black |
| Cord Material | Polyester |
| Depth | 18 mm |
| Depth (per rib) | 18 mm |
| Effective Length (in) | 178.5 |
| Material | EPDM |
| Number ribs | 1 |
| Outside circumference (in) | 179 |
| Outside length | 4534 mm |
| Reinforced Material | Flex-Bonded Polyester |
| Section | SPC |
| Series | 9422 |
| Sided | Single Sided |
| Static Conductive | Yes |
| Temperature Range | -70 to 250 deg F |
| Thickness (in) | 0.71 |
| Top width | 22 mm |
| Top Width (in) | 0.88 |
| Top width (per rib) | 22 mm |
| Type | Banded Heavy Duty |