Angle40Belt Back SideSmoothBelt InsideSmoothColorBlackConstructionBandedCross section3VEffective length (in)125MaterialChloropreneOutside circumference (in)125.85Reinforced MaterialPolyesterSection3VSeries9385SidedSingle SidedStatic ConductiveYesStrand20Temperature Range-22 to 140 deg FThickness0.387Top width (in)8.105TypeHeavy Duty Banded
| cogged | No |
| depth | 21/64" |
| depth (per rib) | 21/64" |
| number ribs | 20 |
| outside length | 125" |
| section | 3V |
| top width | 3/8" |
| top width (per rib) | 3/8" |