Ambient temperature (°C)40CENCountry of originMexicoCSAYCurrent1.00 ADrive end bearingSleeveDutyAir overElectrical typeShaded poleEnclosureOpen air overFrame3.3Frame length3.13 inFrame MaterialSteelFrame materialSteelFrequency60 HzInsulation classBMountingExtended studsNumber of speeds1Opp drive end bearingSleeveOutput HP1/40 HPOutput KW0.02 kWOverall Length7.78 inPackaged height3.38 inPackaged length11 inPackaged width3.38 inPhase1Poles4RotationClockwise shaft endRPM1500Shaft diameter0.313 inShaft Diameter0.313 inShaft extension4.10 inShaft typeFlatSpeed1550 RPMStarting methodAcross the lineThermal protectionThermally protectedULRecognizedVoltage115 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| CE | N |
| Country of origin | Mexico |
| CSA | Y |
| Current | 1.00 A |
| Drive end bearing | Sleeve |
| Duty | Air over |
| Electrical type | Shaded pole |
| Enclosure | Open air over |
| Frame | 3.3 |
| Frame length | 3.13 in |
| Frame Material | Steel |
| Frame material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Insulation class | B |
| Mounting | Extended studs |
| Number of speeds | 1 |
| Opp drive end bearing | Sleeve |
| Output HP | 1/40 HP |
| Output KW | 0.02 kW |
| Overall Length | 7.78 in |
| Packaged height | 3.38 in |
| Packaged length | 11 in |
| Packaged width | 3.38 in |
| Phase | 1 |
| Poles | 4 |
| Rotation | Clockwise shaft end |
| RPM | 1500 |
| Shaft diameter | 0.313 in |
| Shaft Diameter | 0.313 in |
| Shaft extension | 4.10 in |
| Shaft type | Flat |
| Speed | 1550 RPM |
| Starting method | Across the line |
| Thermal protection | Thermally protected |
| UL | Recognized |
| Voltage | 115 V |