coggedNodepth5/16"depth (per rib)5/16"Height1.95Length8.75MaterialRubbernumber ribs1outside length65"Pitch Length64Product typeFHP Beltsection4Ltop width1/2"top width (per rib)1/2"Width5.25
| cogged | No |
| depth | 5/16" |
| depth (per rib) | 5/16" |
| Height | 1.95 |
| Length | 8.75 |
| Material | Rubber |
| number ribs | 1 |
| outside length | 65" |
| Pitch Length | 64 |
| Product type | FHP Belt |
| section | 4L |
| top width | 1/2" |
| top width (per rib) | 1/2" |
| Width | 5.25 |