coggedNodepth5/16"depth (per rib)5/16"Height1.75Length5.4MaterialRubbernumber ribs1outside length71"Pitch Length70Product typeFHP Beltsection4Ltop width1/2"top width (per rib)1/2"Width9.95
| cogged | No |
| depth | 5/16" |
| depth (per rib) | 5/16" |
| Height | 1.75 |
| Length | 5.4 |
| Material | Rubber |
| number ribs | 1 |
| outside length | 71" |
| Pitch Length | 70 |
| Product type | FHP Belt |
| section | 4L |
| top width | 1/2" |
| top width (per rib) | 1/2" |
| Width | 9.95 |