coggedNodepth5/16"depth (per rib)5/16"Height0.8Length3.85MaterialRubbernumber ribs1outside length32"Pitch Length31Product typeFHP Beltsection4Ltop width1/2"top width (per rib)1/2"Width13.95
| cogged | No |
| depth | 5/16" |
| depth (per rib) | 5/16" |
| Height | 0.8 |
| Length | 3.85 |
| Material | Rubber |
| number ribs | 1 |
| outside length | 32" |
| Pitch Length | 31 |
| Product type | FHP Belt |
| section | 4L |
| top width | 1/2" |
| top width (per rib) | 1/2" |
| Width | 13.95 |