Angle40Belt Back SideSmoothBelt InsideSmoothCoggedNoColorBlackCord MaterialPolyesterDepth17/32 inDepth (per rib)17/32 inEffective Length (in)160.54MaterialEPDMMax Temp (°F)140Min Temp (°F)-22Minimum Pulley Diameter7.958 inNumber ribs5Outside circumference (in)162outside length162 inReinforced MaterialFlex-Bonded PolyesterSectionCSeries9094SidedSingle SidedStatic ConductiveYesThickness (in)0.59Top width7/8 inTop Width (in)4.88Top width (per rib)7/8 inTypeBanded Heavy Duty
| Belt outside length | 162 in |
| Belt series | C |
| Belt style | V-Belt banded |
| Belt width | 4.375 in |
| Height | 0.74 in |
| Number of bands | 5 bands |
| Outer material | Rubber |
| Tensile material | Polyester |
| Width | 4.88 in |