Belt Pitch (in)0.2Belt Width (in)0.59Bore Diameter1/4 to 7/16 inBore Max (in)0.4375Bore Min (in)0.25Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.89 inFinishClear ZincFlange Diameter1.42 inHub Diameter0.88 inMaterialSteelNumber of Grooves19Outside Diameter1.146 inOverall Length1-1/4 inPitch (mm)5 mmPitch Diameter1.191 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7709Suitable For Use With15 mm W PowerGrip GT3 and Poly Chain GT Carbon BeltsWidth (mm)15
| Belt Pitch (in) | 0.2 |
| Belt Width (in) | 0.59 |
| Bore Diameter | 1/4 to 7/16 in |
| Bore Max (in) | 0.4375 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.89 in |
| Finish | Clear Zinc |
| Flange Diameter | 1.42 in |
| Hub Diameter | 0.88 in |
| Material | Steel |
| Number of Grooves | 19 |
| Outside Diameter | 1.146 in |
| Overall Length | 1-1/4 in |
| Pitch (mm) | 5 mm |
| Pitch Diameter | 1.191 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7709 |
| Suitable For Use With | 15 mm W PowerGrip GT3 and Poly Chain GT Carbon Belts |
| Width (mm) | 15 |