Belt Pitch (in)0.2Belt Width (in)0.35Bore Diameter1/4 to 15/16 inBore Max (in)0.9375Bore Min (in)0.25Bore TypeRough StockBushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.42 inFinishClear AnodizedFlange Diameter2-1/8 inHub Diameter1-1/4 inMaterialAluminumNumber of Grooves32Outside Diameter1.96 inOverall Length0.859 inPitch (mm)5 mmPitch Diameter2.005 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsWidth (mm)9
| Belt Pitch (in) | 0.2 |
| Belt Width (in) | 0.35 |
| Bore Diameter | 1/4 to 15/16 in |
| Bore Max (in) | 0.9375 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.42 in |
| Finish | Clear Anodized |
| Flange Diameter | 2-1/8 in |
| Hub Diameter | 1-1/4 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 32 |
| Outside Diameter | 1.96 in |
| Overall Length | 0.859 in |
| Pitch (mm) | 5 mm |
| Pitch Diameter | 2.005 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width (mm) | 9 |