Belt Pitch (in)0.55Belt Width (in)4.92Bore Diameter4-7/16 to 6 inBore Max (in)6Bore Min (in)4.4375Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type6050Face Width5.61 inHub Diameter15-1/2 inMaterialCast IronNumber of Grooves140Outside Diameter24.45 inPitch (mm)14 mmPitch Diameter24.56 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7719Suitable For Use With125 mm W Poly Chain BeltWidth (mm)125
| Belt Pitch (in) | 0.55 |
| Belt Width (in) | 4.92 |
| Bore Diameter | 4-7/16 to 6 in |
| Bore Max (in) | 6 |
| Bore Min (in) | 4.4375 |
| Bore Type | Taper-Lock |
| Bushing Style | Taper Lock™ |
| Bushing Type | 6050 |
| Face Width | 5.61 in |
| Hub Diameter | 15-1/2 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 140 |
| Outside Diameter | 24.45 in |
| Pitch (mm) | 14 mm |
| Pitch Diameter | 24.56 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7719 |
| Suitable For Use With | 125 mm W Poly Chain Belt |
| Width (mm) | 125 |