Belt Pitch (in)0.12Belt Width (in)0.35Bore Diameter1/4 to 11/16 inBore Max (in)0.6875Bore Min (in)0.25Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.527 inFinishClear AnodizeFlange Diameter1.4 inHub Diameter0.921 inMaterialAluminumNumber of Grooves34Outside Diameter1.248 inOverall Length27/32 inPitch (mm)3 mmPitch Diameter1.278 inSeries7843Suitable For Use With9 mm W 2MR and 3MR PowerGrip GT2 BeltsWidth (mm)9
| Belt Pitch (in) | 0.12 |
| Belt Width (in) | 0.35 |
| Bore Diameter | 1/4 to 11/16 in |
| Bore Max (in) | 0.6875 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.527 in |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Diameter | 1.4 in |
| Hub Diameter | 0.921 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 34 |
| Outside Diameter | 1.248 in |
| Overall Length | 27/32 in |
| Pitch (mm) | 3 mm |
| Pitch Diameter | 1.278 in |
| Series | 7843 |
| Suitable For Use With | 9 mm W 2MR and 3MR PowerGrip GT2 Belts |
| Width (mm) | 9 |