Belt Pitch (in)0.2Belt Width (in)0.98Bore Diameter1/4 to 1/2 inBore Max (in)0.5Bore Min (in)0.25Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width1.28 inFinishClear ZincFlange Diameter1.51 inHub Diameter0.9 inMaterialSteelNumber of Grooves20Outside Diameter1.208 inOverall Length1.65 inPitch (mm)5 mmPitch Diameter1.253 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7709Suitable For Use With25 mm W PowerGrip GT3 and Poly Chain GT Carbon BeltsWidth (mm)25
| Belt Pitch (in) | 0.2 |
| Belt Width (in) | 0.98 |
| Bore Diameter | 1/4 to 1/2 in |
| Bore Max (in) | 0.5 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 1.28 in |
| Finish | Clear Zinc |
| Flange Diameter | 1.51 in |
| Hub Diameter | 0.9 in |
| Material | Steel |
| Number of Grooves | 20 |
| Outside Diameter | 1.208 in |
| Overall Length | 1.65 in |
| Pitch (mm) | 5 mm |
| Pitch Diameter | 1.253 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7709 |
| Suitable For Use With | 25 mm W PowerGrip GT3 and Poly Chain GT Carbon Belts |
| Width (mm) | 25 |