Belt Pitch (in)0.08Belt Width (in)0.35Bore Diameter1/4 to 13/16 inBore Max (in)0.8125Bore Min (in)0.25Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.53 inFinishClear AnodizeFlange Diameter1.58 inHub Diameter1.03 inMaterialAluminumNumber of Grooves56Outside Diameter1.384 inOverall Length27/32 inPitch (mm)2 mmPitch Diameter1.404 inSeries7842Suitable For Use With9 mm W 2MR and 3MR PowerGrip GT2 BeltsWidth (mm)9
| Belt Pitch (in) | 0.08 |
| Belt Width (in) | 0.35 |
| Bore Diameter | 1/4 to 13/16 in |
| Bore Max (in) | 0.8125 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.53 in |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Diameter | 1.58 in |
| Hub Diameter | 1.03 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 56 |
| Outside Diameter | 1.384 in |
| Overall Length | 27/32 in |
| Pitch (mm) | 2 mm |
| Pitch Diameter | 1.404 in |
| Series | 7842 |
| Suitable For Use With | 9 mm W 2MR and 3MR PowerGrip GT2 Belts |
| Width (mm) | 9 |