Belt Pitch (in)0.55Belt Width (in)1.46Bore Diameter7/8 to 3-1/2 inBore Max (in)3.5Bore Min (in)0.875Bore TypeQDBushing StyleQuick Disconnect™Bushing TypeEFace Width2.03 inHub Diameter7.38 inMaterialCast IronNumber of Grooves224Outside Diameter39.19 inPitch (mm)14 mmPitch Diameter39.3 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7727Suitable For Use With37 mm W Poly Chain BeltWidth (mm)37
| Belt Pitch (in) | 0.55 |
| Belt Width (in) | 1.46 |
| Bore Diameter | 7/8 to 3-1/2 in |
| Bore Max (in) | 3.5 |
| Bore Min (in) | 0.875 |
| Bore Type | QD |
| Bushing Style | Quick Disconnect™ |
| Bushing Type | E |
| Face Width | 2.03 in |
| Hub Diameter | 7.38 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 224 |
| Outside Diameter | 39.19 in |
| Pitch (mm) | 14 mm |
| Pitch Diameter | 39.3 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7727 |
| Suitable For Use With | 37 mm W Poly Chain Belt |
| Width (mm) | 37 |