Belt Pitch (in)0.31Belt Width (in)0.83Bore Diameter7/8 to 3-1/2 inBore Max (in)3.5Bore Min (in)0.875Bore TypeQDBushing StyleQuick Disconnect™Bushing TypeEFace Width1.2 inHub Diameter7-1/2 inMaterialCast IronNumber of Grooves224Outside Diameter22.394 inPitch (mm)8 mmPitch Diameter22.457 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7727Suitable For Use With21 mm W Poly Chain BeltWidth (mm)21
| Belt Pitch (in) | 0.31 |
| Belt Width (in) | 0.83 |
| Bore Diameter | 7/8 to 3-1/2 in |
| Bore Max (in) | 3.5 |
| Bore Min (in) | 0.875 |
| Bore Type | QD |
| Bushing Style | Quick Disconnect™ |
| Bushing Type | E |
| Face Width | 1.2 in |
| Hub Diameter | 7-1/2 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 224 |
| Outside Diameter | 22.394 in |
| Pitch (mm) | 8 mm |
| Pitch Diameter | 22.457 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7727 |
| Suitable For Use With | 21 mm W Poly Chain Belt |
| Width (mm) | 21 |