Belt Pitch (in)0.55Belt Width (in)3.35Bore Diameter1/2 to 2-11/16 inBore Max (in)2.6875Bore Min (in)0.5Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type2517Face Width4.06 inFlange Diameter6.13 inHub Diameter3.78 inMaterialCast IronNumber of Grooves30Outside Diameter5.157 inPitch (mm)14 mmPitch Diameter5.263 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7711Suitable For Use With85 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 BeltsWidth (mm)85
| Belt Pitch (in) | 0.55 |
| Belt Width (in) | 3.35 |
| Bore Diameter | 1/2 to 2-11/16 in |
| Bore Max (in) | 2.6875 |
| Bore Min (in) | 0.5 |
| Bore Type | Taper-Lock |
| Bushing Style | Taper Lock™ |
| Bushing Type | 2517 |
| Face Width | 4.06 in |
| Flange Diameter | 6.13 in |
| Hub Diameter | 3.78 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 30 |
| Outside Diameter | 5.157 in |
| Pitch (mm) | 14 mm |
| Pitch Diameter | 5.263 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7711 |
| Suitable For Use With | 85 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 Belts |
| Width (mm) | 85 |