Belt Pitch (in)0.31Belt Width (in)1.42Bore Diameter1-3/16 to 3-15/16 inBore Max (in)3.9375Bore Min (in)1.1875Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type3525Face Width1.86 inHub Diameter8-3/4 inMaterialGray IronNumber of Grooves224Outside Diameter22.394 inPitch (mm)8 mmPitch Diameter22.457 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7718Suitable For Use With36 mm W Poly Chain BeltWidth (mm)36
| Belt Pitch (in) | 0.31 |
| Belt Width (in) | 1.42 |
| Bore Diameter | 1-3/16 to 3-15/16 in |
| Bore Max (in) | 3.9375 |
| Bore Min (in) | 1.1875 |
| Bore Type | Taper-Lock |
| Bushing Style | Taper Lock™ |
| Bushing Type | 3525 |
| Face Width | 1.86 in |
| Hub Diameter | 8-3/4 in |
| Material | Gray Iron |
| Number of Grooves | 224 |
| Outside Diameter | 22.394 in |
| Pitch (mm) | 8 mm |
| Pitch Diameter | 22.457 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7718 |
| Suitable For Use With | 36 mm W Poly Chain Belt |
| Width (mm) | 36 |