Belt Pitch (in)0.12Belt Width (in)0.35Bore Diameter1/4 to 15/16 inBore Max (in)0.9375Bore Min (in)0.25Bore TypeRough StockBushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.4 inFinishClear AnodizedFlange Diameter1.775 inHub Diameter1.3 inMaterialAluminumNumber of Grooves44Outside Diameter1.624 inOverall Length0.843 inPitch (mm)3 mmPitch Diameter1.654 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsWidth (mm)9
| Belt Pitch (in) | 0.12 |
| Belt Width (in) | 0.35 |
| Bore Diameter | 1/4 to 15/16 in |
| Bore Max (in) | 0.9375 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.4 in |
| Finish | Clear Anodized |
| Flange Diameter | 1.775 in |
| Hub Diameter | 1.3 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 44 |
| Outside Diameter | 1.624 in |
| Overall Length | 0.843 in |
| Pitch (mm) | 3 mm |
| Pitch Diameter | 1.654 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width (mm) | 9 |