B (in)1.25Bearing no6304Belt Pitch (in)0.31Belt Width (in)0.78Bushing StyleTaper Lock™C (in)0.50D (in)1.24E (in)1.56Face Width1-15/64 inFlange Diameter3.15 inG (in)0.56H (in)2.75Hub Diameter2-47/64 inNumber of Teeth32Outside Diameter3-5/32 inPitch (mm)8 mmPitch Diameter3.208 inSeries7720Suitable For Use With8 mm Pitch BeltThread3/4-16Threads F (in)3/4 - 16Width (mm)20
| B (in) | 1.25 |
| Bearing no | 6304 |
| Belt Pitch (in) | 0.31 |
| Belt Width (in) | 0.78 |
| Bushing Style | Taper Lock™ |
| C (in) | 0.50 |
| D (in) | 1.24 |
| E (in) | 1.56 |
| Face Width | 1-15/64 in |
| Flange Diameter | 3.15 in |
| G (in) | 0.56 |
| H (in) | 2.75 |
| Hub Diameter | 2-47/64 in |
| Number of Teeth | 32 |
| Outside Diameter | 3-5/32 in |
| Pitch (mm) | 8 mm |
| Pitch Diameter | 3.208 in |
| Series | 7720 |
| Suitable For Use With | 8 mm Pitch Belt |
| Thread | 3/4-16 |
| Threads F (in) | 3/4 - 16 |
| Width (mm) | 20 |