Belt Pitch (in)0.5Bore Diameter1/2 to 2-11/16 inBore Max (in)2.69Bore Min (in)0.5Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type2517Flange Diameter5.33 inMaterialDuctile IronNumber of Grooves32Pitch (in)1/2 inPitch Diameter5.093 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7881Suitable For Use With3 in W PowerGrip Timing BeltTypeHeavy DutyWidth (in)3
| Belt Pitch (in) | 0.5 |
| Bore Diameter | 1/2 to 2-11/16 in |
| Bore Max (in) | 2.69 |
| Bore Min (in) | 0.5 |
| Bore Type | Taper-Lock |
| Bushing Style | Taper Lock™ |
| Bushing Type | 2517 |
| Flange Diameter | 5.33 in |
| Material | Ductile Iron |
| Number of Grooves | 32 |
| Pitch (in) | 1/2 in |
| Pitch Diameter | 5.093 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7881 |
| Suitable For Use With | 3 in W PowerGrip Timing Belt |
| Type | Heavy Duty |
| Width (in) | 3 |