Belt Pitch (in)0.2Belt Width (in)0.59Bore Diameter1/4 to 5/16 inBore Max (in)0.3125Bore Min (in)0.25Bore TypeRough StockBushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.547 inFinishClear AnodizedFlange Diameter1.188 inHub Diameter0.625 inMaterialAluminumNumber of Grooves17Outside Diameter1.02 inOverall Length1.031 inPitch (mm)5 mmPitch Diameter1.065 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsWidth (mm)15
| Belt Pitch (in) | 0.2 |
| Belt Width (in) | 0.59 |
| Bore Diameter | 1/4 to 5/16 in |
| Bore Max (in) | 0.3125 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.547 in |
| Finish | Clear Anodized |
| Flange Diameter | 1.188 in |
| Hub Diameter | 0.625 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 17 |
| Outside Diameter | 1.02 in |
| Overall Length | 1.031 in |
| Pitch (mm) | 5 mm |
| Pitch Diameter | 1.065 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width (mm) | 15 |