Belt Pitch (in)0.31Belt Width (in)2.44Bore Diameter1 to 2-9/16 inBore Max (in)2.5625Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width2.91 inFlange Diameter4.41 inHub Diameter3.52 inMaterialDuctile IronNumber of Grooves40Outside Diameter3.95 inOverall Length3.63 inPitch (mm)8 mmPitch Diameter4.01 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7715Suitable For Use With62 mm W Poly Chain BeltWidth (mm)62
| Belt Pitch (in) | 0.31 |
| Belt Width (in) | 2.44 |
| Bore Diameter | 1 to 2-9/16 in |
| Bore Max (in) | 2.5625 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 2.91 in |
| Flange Diameter | 4.41 in |
| Hub Diameter | 3.52 in |
| Material | Ductile Iron |
| Number of Grooves | 40 |
| Outside Diameter | 3.95 in |
| Overall Length | 3.63 in |
| Pitch (mm) | 8 mm |
| Pitch Diameter | 4.01 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7715 |
| Suitable For Use With | 62 mm W Poly Chain Belt |
| Width (mm) | 62 |