Belt Pitch (in)0.2Bore Diameter1/4 to 13/16 inBore Max (in)0.81Bore Min (in)0.25Bushing StyleNoneBushing TypeMPBFinishClear ZincFlange Diameter2 inHub Diameter1-3/16 inMaterialSteelNumber of Grooves28Outside Diameter1.763 inOverall Length29/32 inPitch (in)1/5 inPitch Diameter1.783 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7823Suitable For Use With1/4 in and 3/8 in W PowerGrip Timing BeltsTypeExtra Light DutyWidth (in)0.375
| Belt Pitch (in) | 0.2 |
| Bore Diameter | 1/4 to 13/16 in |
| Bore Max (in) | 0.81 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bushing Style | None |
| Bushing Type | MPB |
| Finish | Clear Zinc |
| Flange Diameter | 2 in |
| Hub Diameter | 1-3/16 in |
| Material | Steel |
| Number of Grooves | 28 |
| Outside Diameter | 1.763 in |
| Overall Length | 29/32 in |
| Pitch (in) | 1/5 in |
| Pitch Diameter | 1.783 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7823 |
| Suitable For Use With | 1/4 in and 3/8 in W PowerGrip Timing Belts |
| Type | Extra Light Duty |
| Width (in) | 0.375 |