Belt Pitch (in)0.2Belt Width (in)0.59Bore Diameter3/8 to 5/8 inBore Max (in)0.625Bore Min (in)0.375Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.89 inFinishClear ZincFlange Diameter1.78 inHub Diameter1.18 inMaterialSteelNumber of Grooves25Outside Diameter1.521 inOverall Length1.28 inPitch (mm)5 mmPitch Diameter1.567 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7709Suitable For Use With15 mm W PowerGrip GT3 and Poly Chain GT Carbon BeltsWidth (mm)15
| Belt Pitch (in) | 0.2 |
| Belt Width (in) | 0.59 |
| Bore Diameter | 3/8 to 5/8 in |
| Bore Max (in) | 0.625 |
| Bore Min (in) | 0.375 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.89 in |
| Finish | Clear Zinc |
| Flange Diameter | 1.78 in |
| Hub Diameter | 1.18 in |
| Material | Steel |
| Number of Grooves | 25 |
| Outside Diameter | 1.521 in |
| Overall Length | 1.28 in |
| Pitch (mm) | 5 mm |
| Pitch Diameter | 1.567 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7709 |
| Suitable For Use With | 15 mm W PowerGrip GT3 and Poly Chain GT Carbon Belts |
| Width (mm) | 15 |