Belt Pitch (in)0.55Belt Width (in)4.53Bore Diameter1-1/4 to 2-11/16 inBore Max (in)2.6875Bore Min (in)1.25Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width5.34 inFlange Diameter5.56 inHub Diameter3.69 inMaterialDuctile IronNumber of Grooves28Outside Diameter4.808 inOverall Length6.54 inPitch (mm)14 mmPitch Diameter4.912 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7711Suitable For Use With115 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 BeltsWidth (mm)115
| Belt Pitch (in) | 0.55 |
| Belt Width (in) | 4.53 |
| Bore Diameter | 1-1/4 to 2-11/16 in |
| Bore Max (in) | 2.6875 |
| Bore Min (in) | 1.25 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 5.34 in |
| Flange Diameter | 5.56 in |
| Hub Diameter | 3.69 in |
| Material | Ductile Iron |
| Number of Grooves | 28 |
| Outside Diameter | 4.808 in |
| Overall Length | 6.54 in |
| Pitch (mm) | 14 mm |
| Pitch Diameter | 4.912 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7711 |
| Suitable For Use With | 115 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 Belts |
| Width (mm) | 115 |