Belt Pitch (in)0.2Belt Width (in)0.59Bore Diameter1/2 to 1-5/16 inBore Max (in)1.3125Bore Min (in)0.5Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.89 inFinishClear ZincFlange Diameter2.73 inHub Diameter2.09 inMaterialSteelNumber of Grooves40Outside Diameter2.461 inOverall Length1.38 inPitch (mm)5 mmPitch Diameter2.506 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7709Suitable For Use With15 mm W PowerGrip GT3 and Poly Chain GT Carbon BeltsWidth (mm)15
| Belt Pitch (in) | 0.2 |
| Belt Width (in) | 0.59 |
| Bore Diameter | 1/2 to 1-5/16 in |
| Bore Max (in) | 1.3125 |
| Bore Min (in) | 0.5 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.89 in |
| Finish | Clear Zinc |
| Flange Diameter | 2.73 in |
| Hub Diameter | 2.09 in |
| Material | Steel |
| Number of Grooves | 40 |
| Outside Diameter | 2.461 in |
| Overall Length | 1.38 in |
| Pitch (mm) | 5 mm |
| Pitch Diameter | 2.506 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7709 |
| Suitable For Use With | 15 mm W PowerGrip GT3 and Poly Chain GT Carbon Belts |
| Width (mm) | 15 |