Belt Pitch (in)0.79Belt Width (in)9.06Bore Diameter2 to 5-1/2 inBore Max (in)5.5Bore TypeQDBushing StyleQuick Disconnect™Bushing TypeMFace Width9-1/2 inFlange Diameter13-3/4 inMaterialCast IronNumber of Grooves52Outside Diameter12.863 inOverall Length9.88 inPitch (mm)20 mmPitch Diameter13.033 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsTypeSolidWidth (mm)230
| Belt Pitch (in) | 0.79 |
| Belt Width (in) | 9.06 |
| Bore Diameter | 2 to 5-1/2 in |
| Bore Max (in) | 5.5 |
| Bore Type | QD |
| Bushing Style | Quick Disconnect™ |
| Bushing Type | M |
| Face Width | 9-1/2 in |
| Flange Diameter | 13-3/4 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 52 |
| Outside Diameter | 12.863 in |
| Overall Length | 9.88 in |
| Pitch (mm) | 20 mm |
| Pitch Diameter | 13.033 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Type | Solid |
| Width (mm) | 230 |