Belt Pitch (in)0.55Belt Width (in)2.17Bore Diameter1/2 to 2-11/16 inBore Max (in)2.6875Bore Min (in)0.5Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type2517Face Width2.82 inFlange Diameter6.88 inHub Diameter4.69 inMaterialCast IronNumber of Grooves36Outside Diameter6.208 inPitch (mm)14 mmPitch Diameter6.316 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7711Suitable For Use With55 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 BeltsWidth (mm)55
| Belt Pitch (in) | 0.55 |
| Belt Width (in) | 2.17 |
| Bore Diameter | 1/2 to 2-11/16 in |
| Bore Max (in) | 2.6875 |
| Bore Min (in) | 0.5 |
| Bore Type | Taper-Lock |
| Bushing Style | Taper Lock™ |
| Bushing Type | 2517 |
| Face Width | 2.82 in |
| Flange Diameter | 6.88 in |
| Hub Diameter | 4.69 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 36 |
| Outside Diameter | 6.208 in |
| Pitch (mm) | 14 mm |
| Pitch Diameter | 6.316 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7711 |
| Suitable For Use With | 55 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 Belts |
| Width (mm) | 55 |