Belt Pitch (in)0.2Belt Width (in)0.59Bore Diameter1/4 inBore Max (in)0.25Bore Min (in)0.25Bore TypeRough StockBushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.547 inFinishClear AnodizedFlange Diameter1.063 inHub Diameter0.563 inMaterialAluminumNumber of Grooves15Outside Diameter0.895 inOverall Length1.031 inPitch (mm)5 mmPitch Diameter0.94 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsWidth (mm)15
| Belt Pitch (in) | 0.2 |
| Belt Width (in) | 0.59 |
| Bore Diameter | 1/4 in |
| Bore Max (in) | 0.25 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.547 in |
| Finish | Clear Anodized |
| Flange Diameter | 1.063 in |
| Hub Diameter | 0.563 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 15 |
| Outside Diameter | 0.895 in |
| Overall Length | 1.031 in |
| Pitch (mm) | 5 mm |
| Pitch Diameter | 0.94 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width (mm) | 15 |