Belt Pitch (in)0.2Belt Width (in)0.59Bore Diameter1/4 to 1/2 inBore Max (in)0.5Bore Min (in)0.25Bore TypeRough StockBushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.547 inFinishClear AnodizedFlange Diameter1.375 inHub Diameter0.813 inMaterialAluminumNumber of Grooves20Outside Diameter1.208 inOverall Length1.031 inPitch (mm)5 mmPitch Diameter1.253 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsWidth (mm)15
| Belt Pitch (in) | 0.2 |
| Belt Width (in) | 0.59 |
| Bore Diameter | 1/4 to 1/2 in |
| Bore Max (in) | 0.5 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.547 in |
| Finish | Clear Anodized |
| Flange Diameter | 1.375 in |
| Hub Diameter | 0.813 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 20 |
| Outside Diameter | 1.208 in |
| Overall Length | 1.031 in |
| Pitch (mm) | 5 mm |
| Pitch Diameter | 1.253 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width (mm) | 15 |