Belt Pitch (in)0.79Belt Width (in)9.06Bore Diameter2-7/16 to 5-7/8 inBore Max (in)5.875Bore Min (in)2.4375Bore TypeQDBushing StyleQuick Disconnect™Bushing TypeNFace Width7.13 inHub Diameter12 inMaterialCast IronNumber of Grooves112Outside Diameter27.901 inOverall Length7.69 inPitch (mm)20 mmPitch Diameter28.071 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsTypeWebWidth (mm)230
| Belt Pitch (in) | 0.79 |
| Belt Width (in) | 9.06 |
| Bore Diameter | 2-7/16 to 5-7/8 in |
| Bore Max (in) | 5.875 |
| Bore Min (in) | 2.4375 |
| Bore Type | QD |
| Bushing Style | Quick Disconnect™ |
| Bushing Type | N |
| Face Width | 7.13 in |
| Hub Diameter | 12 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 112 |
| Outside Diameter | 27.901 in |
| Overall Length | 7.69 in |
| Pitch (mm) | 20 mm |
| Pitch Diameter | 28.071 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Type | Web |
| Width (mm) | 230 |