Belt Pitch (in)0.55Belt Width (in)4.92Bore Diameter1-15/16 to 4-15/16 inBore Max (in)4.9375Bore Min (in)1.9375Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type4535Face Width5.61 inFlange Diameter9.69 inHub Diameter7.83 inMaterialDuctile IronNumber of Grooves53Outside Diameter9.19 inPitch (mm)14 mmPitch Diameter9.29 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7719Suitable For Use With125 mm W Poly Chain BeltWidth (mm)125
| Belt Pitch (in) | 0.55 |
| Belt Width (in) | 4.92 |
| Bore Diameter | 1-15/16 to 4-15/16 in |
| Bore Max (in) | 4.9375 |
| Bore Min (in) | 1.9375 |
| Bore Type | Taper-Lock |
| Bushing Style | Taper Lock™ |
| Bushing Type | 4535 |
| Face Width | 5.61 in |
| Flange Diameter | 9.69 in |
| Hub Diameter | 7.83 in |
| Material | Ductile Iron |
| Number of Grooves | 53 |
| Outside Diameter | 9.19 in |
| Pitch (mm) | 14 mm |
| Pitch Diameter | 9.29 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7719 |
| Suitable For Use With | 125 mm W Poly Chain Belt |
| Width (mm) | 125 |