Belt Pitch (in)0.31Belt Width (in)1.42Bore Diameter1/2 to 2-5/16 inBore Max (in)2.3125Bore Min (in)0.5Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width1.86 inFlange Diameter4.01 inHub Diameter3.13 inMaterialDuctile IronNumber of Grooves36Outside Diameter3.546 inOverall Length2.51 inPitch (mm)8 mmPitch Diameter3.609 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7715Suitable For Use With36 mm W Poly Chain BeltWidth (mm)36
| Belt Pitch (in) | 0.31 |
| Belt Width (in) | 1.42 |
| Bore Diameter | 1/2 to 2-5/16 in |
| Bore Max (in) | 2.3125 |
| Bore Min (in) | 0.5 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 1.86 in |
| Flange Diameter | 4.01 in |
| Hub Diameter | 3.13 in |
| Material | Ductile Iron |
| Number of Grooves | 36 |
| Outside Diameter | 3.546 in |
| Overall Length | 2.51 in |
| Pitch (mm) | 8 mm |
| Pitch Diameter | 3.609 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7715 |
| Suitable For Use With | 36 mm W Poly Chain Belt |
| Width (mm) | 36 |